reklama
1 marzec 2024

Uczczono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

zdjęcie: Uczczono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych / pixabay/5955820
1 Marca oddajemy hołd nie tylko żołnierzom niezłomnym, także ich rodzinom. Wiele z nich do dzisiaj nie wie, gdzie są pochowani ich bliscy - powiedział w piątek w Kielcach podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej Robert Piwko.
REKLAMA

Główne uroczystości rozpoczęły się na kieleckim cmentarzu na Piaskach złożeniem kwiatów przed pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz członków Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” zamordowanych i represjonowanych w byłym więzieniu kieleckim.

W kieleckiej bazylice katedralnej odprawiona została msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Ks. Jacek Kopeć w homilii podkreślił, że 1 marca oddajemy hołd żołnierzom niezłomnym. „Żołnierzom, którzy pozostali wierni walce o wierność Polski. Wierni i lojalni do końca swojego życia. Po ofierze złożonej w walce z niemieckim okupantem, nie zawahali się poświecić życia w zmaganiom z drugim okupantem” – mówił duchowny. Dodał, że słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna” nie były sloganami, ale wartościami, za które Żołnierze Wyklęci oddali życie.

„Z wiary czerpali siłę i tej wiary bronili. Honor nie pozwalał im na kolaborację z wrogiem i udawanie, że żyjemy w wolnym kraju. Ojczyzna to dom, rodzina, własne gospodarstwo, kultura i wiara. To też groby, do których prawa im odmawiano. Zachowanie pamięci o ludziach, którzy oddali życie w obronie ojczyzny, jest nie tylko naszym obowiązkiem, jest zaszczytem” – zaznaczył ks. Kopeć.

Po nabożeństwie pod ścianą straceń w byłym więzieniu kieleckim zapalono znicze i złożono kwiaty. Następnie uczestnicy obchodów przeszli na skwer Stefana Żeromskiego, gdzie przed pomnikiem Armii Krajowej odbył się apel pamięci, złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

Naczelnik kieleckiej delegatury IPN przypomniał, że według szacunkowych danych opór przeciwko władzy komunistycznej podjęło w Polsce po II wojnie światowej od 120 do 170 tysięcy osób. „1 Marca oddajemy hołd nie tylko im, także ich rodzinom. Wiele z nich do dzisiaj nie wie, gdzie są pochowani ich bliscy, pozostała im tylko pamięć. W imieniu Instytutu Pamięci Narodowej deklaruję kontynuację prac nad poszukiwaniem szczątków żołnierzy niezłomnych” – powiedział Piwko.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Kielecka delegatura IPN przygotowała szereg wystaw na temat żołnierzy wyklętych. W kieleckim Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego prezentowane są dwie wystawy: „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963” oraz „Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna +Inka+ 1928–1946”. W Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim można oglądać ekspozycje poświęcone Armii Krajowej i Witoldowi Pileckiemu.

W niedzielę (3 marca) na Stadionie Leśnym odbędzie się Kielecki Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowany przez Świętokrzyskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych im. Stanisława Staszica. Początek biegu, którego dystans liczy około 5 km, o godz. 11.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowił w 2011 r. parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kazimierza Wielka
7.2°C
wschód słońca: 07:07
zachód słońca: 15:43
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kazimierzy Wielkiej

kiedy
2024-12-06 17:00
miejsce
Kazimierski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-16 15:00
miejsce
Kazimierski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-16 18:30
miejsce
Kazimierski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-09 18:30
miejsce
Kazimierski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany